19 жовтня 2016 р. набув чинності Закон України «Про фінансову реструктуризацію» - Peregrin Capital Group
Your protection and comfort
during legal proceedings
October 21, 2016 19 жовтня 2016 р. набув чинності Закон України «Про фінансову реструктуризацію»

Набув чинності Закон України «Про фінансову реструктуризацію» від 14.06.2016  №1414-VIII (далі – Закон), пов’язаний із змінами до Податкового кодексу України, що надають податкові пільги для учасників процедури реструктуризації. Даний Закон діятиме 3 роки, до 19 жовтня 2019 р.

Відповідно до норм Закону, процедура фінансової реструктуризації застосовується до реструктуризації господарської діяльності та активів боржника, у тому числі тих, що розміщені за межами України, і до грошового зобов’язання боржника, включаючи таке, що виникло на підставі договорів, які регулюються іноземним законодавством.

Боржник (будь-яка юридична особа окрім банків та фінансових установ) має право на участь у процедурі реструктуризації, якщо він перебуває у критичному фінансовому стані, а його господарська діяльність може бути визнана перспективною. Під критичним фінансовим станом законодавець визначає ситуацію, коли боржник самостійно визначає неспроможність своєчасно виконати свої зобов’язання перед кредитором. Проте, під дію даного Закону підпадають виключно ті підприємства, серед кредиторів яких є щонайменше один банк, або фінансова установа, які не мають з боржником спільних засновників. Інші кредитори боржника також можуть взяти участь у процедурі фінансової реструктуризації, але вони повинні надати згоду на участь у процедурі та не мають права голосу під час проведення процедури. Також такі кредитори надають згоду на передачу спорів, що виникнуть, до арбітражу. Згідно ст. 16 Закону, спостережною радою утворюється спеціальний арбітражний комітет, який розглядає спори, що виникають між сторонами в процесі фінансової реструктуризації.

Спір може бути переданий до арбітражу за наявності:

  • арбітражного застереження у рамковому договорі;
  • письмової згоди боржника в заяві про реструктуризацію;
  • арбітражного застереження у згоді кредитора на реструктуризацію.

Боржник не може знаходитись у стані банкрутства або досудової санації. Якщо він відповідає всім зазначеним у Законі критеріям, він звертається до спеціального державного органу, який повинен бути створений згідно з вимогами Закону, – Секретаріату.

За вимогами закону реструктуризація податкового боргу здійснюється протягом 10 робочих днів з дня погодження плану реструктуризації. План реструктуризації може передбачати розстрочення, анулювання частини боргу, передачу кредиторам права власності на майно боржника, залучення інвестицій, реорганізацію боржника, зміну керівництва боржника та інші заходи.

Загальний строк погашення розстроченого (відстроченого) податкового боргу не може перевищувати трьох років з дня погодження плану реструктуризації.

Після початку процедури фінансової реструктуризації діятиме мораторій на термін 90 днів стосовно примусового стягнення боргу з боржника, який може бути продовжено на 90 днів. Тобто, на період дії фінансової реструктуризації кредитори не зможуть порушити справу про банкрутство боржника, а останній звільняється від обов’язку повертати борги залученим кредиторам. Слід зазначити, що заборона реалізації необоротних активів боржника поширюється на всіх кредиторів, незалежно від їх участі у процедурі реструктуризації.

Отже, новий механізм фінансової реструктуризації передбачає, що для вирішення спору боржника з кредиторами повинна бути згода всіх сторін на його врегулювання. Вбачається, що така згода не завжди може бути досягнута між сторонами. Також, Закон передбачає вирішення спорів між сторонами тільки в порядку звернення до спеціально створеного арбітражу, що в подальшому може мати певні труднощі при виконанні рішення державними судами. В свою чергу, мораторій на примусове стягнення може розглядатися як позитивний момент з позиції боржника, якому надається можливість переглянути свою фінансову ситуацію та отримати вирішення проблеми, та може розглядатися і як негативний момент для кредиторів, коли боржник матиме можливість з власною метою відтягувати погашення заборгованості.

Олена Коваленко

August 5, 2019 В Україні буде діяти спрощена процедура надання послуг в сфері пенсійного забезпечення

2 серпня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів України № 681 від 17.07.2019 «Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення», якою передбачено запровадження онлайн послуг в сфері пенсійного забезпечення.

July 11, 2019 В Україні запроваджено проект е-Малятко

Кабінет міністрів України 10 липня 2019 р. ухвалив постанову, яка дає старт реалізації проекту в сфері електронних послуг е-Малятко. Враховуючи щорічну народжуваність близько 400 000 дітей, реалізація проекту призведе у масштабі держави до вагомої економії коштів та часу для громадян, органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

June 7, 2019 Верховна Рада прийняла ЗУ «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України»

6 червня 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» № 1098, який передбачає практичну реалізацію процедури імпічменту президента України.