Правовий статус та відповідальність за операції із криптовалютами в Україні - Peregrin Capital Group
Your protection and comfort
during legal proceedings
February 13, 2018 Правовий статус та відповідальність за операції із криптовалютами в Україні

Будь-якому користувачу мережі Інтернет знайомий термін «криптовалюта». Деякі вже заробляють на криптовалютах.

І перших, і других цікавить питання щодо статусу криптовалют в Україні та щодо можливої відповідальності за операції із криптовалютами в Україні.

Аналіз чинного законодавства України свідчить про те, що жодного офіційного статусу жодна криптовалюта в Україні не має, оскільки відсутнє будь-яке нормативне регулювання криптовалют взагалі.

Були запропоновані два законопроекти щодо врегулювання правового статусу криптовалют та операцій із ними: проект Закону України №7183 від 06.10.2017 року «Про обіг криптовалюти в Україні» та проект Закону України №7183-1 від 10.10.2017 року «Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні».

Проте висновки Головного науково-експертного управління щодо кожного законопроекту містили рекомендації повернути законопроекти авторам для доопрацювання.

Офіційну позицію щодо криптовалюти, зокрема Bitcoin висловив лише Національний банк України, який у своєму «Роз’ясненні щодо правомірності використання в Україні “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitcoin» від 10.11.2014 року зазначив, що: «Національний банк України розглядає “віртуальну валюту/криптовалюту” Bitcoin як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це протирічить нормам українського законодавства.».

А у своєму Листі від 08.12.2014 за № 29-208/72889 НБУ прямо заборонив уповноваженим банкам зараховувати на свої рахунки іноземну валюту, отриману від продажу Bitcoin за кордоном, а громадянам рекомендував використовувати послуги лише тих платіжних систем, систем розрахунків, які внесені Національним банком України до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.

Оскільки, правовий статус криптовалют в Україні не визначено, їх неможливо використовувати як офіційний платіжний засіб та використовувати у офіційних цілях, наприклад, для формування статутного капіталу юридичної особи або для оплати комунальних послуг.

Проте, слід зазначити, що будь-якої відповідальності за операції із криптовалютами, а так само і за «видобування» криптовалют («майнинг») чинним законодавством України не передбачено. Хоча, правоохоронні органи України вже мають досвід успішного розслідування кримінальних справ щодо злочинів, при скоєнні яких або при їх підготовці використовувались криптовалюти.

Станіслав Борисов

August 5, 2019 В Україні буде діяти спрощена процедура надання послуг в сфері пенсійного забезпечення

2 серпня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів України № 681 від 17.07.2019 «Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення», якою передбачено запровадження онлайн послуг в сфері пенсійного забезпечення.

July 11, 2019 В Україні запроваджено проект е-Малятко

Кабінет міністрів України 10 липня 2019 р. ухвалив постанову, яка дає старт реалізації проекту в сфері електронних послуг е-Малятко. Враховуючи щорічну народжуваність близько 400 000 дітей, реалізація проекту призведе у масштабі держави до вагомої економії коштів та часу для громадян, органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

June 7, 2019 Верховна Рада прийняла ЗУ «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України»

6 червня 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» № 1098, який передбачає практичну реалізацію процедури імпічменту президента України.