Правовий статус та відповідальність за операції із криптовалютами в Україні - Peregrin Capital Group
Your protection and comfort
during legal proceedings
February 13, 2018 Правовий статус та відповідальність за операції із криптовалютами в Україні

Будь-якому користувачу мережі Інтернет знайомий термін «криптовалюта». Деякі вже заробляють на криптовалютах.

І перших, і других цікавить питання щодо статусу криптовалют в Україні та щодо можливої відповідальності за операції із криптовалютами в Україні.

Аналіз чинного законодавства України свідчить про те, що жодного офіційного статусу жодна криптовалюта в Україні не має, оскільки відсутнє будь-яке нормативне регулювання криптовалют взагалі.

Були запропоновані два законопроекти щодо врегулювання правового статусу криптовалют та операцій із ними: проект Закону України №7183 від 06.10.2017 року «Про обіг криптовалюти в Україні» та проект Закону України №7183-1 від 10.10.2017 року «Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні».

Проте висновки Головного науково-експертного управління щодо кожного законопроекту містили рекомендації повернути законопроекти авторам для доопрацювання.

Офіційну позицію щодо криптовалюти, зокрема Bitcoin висловив лише Національний банк України, який у своєму «Роз’ясненні щодо правомірності використання в Україні “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitcoin» від 10.11.2014 року зазначив, що: «Національний банк України розглядає “віртуальну валюту/криптовалюту” Bitcoin як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це протирічить нормам українського законодавства.».

А у своєму Листі від 08.12.2014 за № 29-208/72889 НБУ прямо заборонив уповноваженим банкам зараховувати на свої рахунки іноземну валюту, отриману від продажу Bitcoin за кордоном, а громадянам рекомендував використовувати послуги лише тих платіжних систем, систем розрахунків, які внесені Національним банком України до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.

Оскільки, правовий статус криптовалют в Україні не визначено, їх неможливо використовувати як офіційний платіжний засіб та використовувати у офіційних цілях, наприклад, для формування статутного капіталу юридичної особи або для оплати комунальних послуг.

Проте, слід зазначити, що будь-якої відповідальності за операції із криптовалютами, а так само і за «видобування» криптовалют («майнинг») чинним законодавством України не передбачено. Хоча, правоохоронні органи України вже мають досвід успішного розслідування кримінальних справ щодо злочинів, при скоєнні яких або при їх підготовці використовувались криптовалюти.

Станіслав Борисов

January 18, 2019 В Україні будуть введені нові засади соціальних послуг

17 січня 2019 р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про соціальні послуги», який визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику, подолання складних життєвих обставин та мінімізацію їх наслідків, особам, які перебувають у складних життєвих обставинах.

January 8, 2019 З 1 січня 2019 року починають діяти нові правила двосторонньої торгівлі з ЄС

З 1 січня 2019 року між Україною та Європейським Союзом у двосторонній торгівлі розпочато застосування положень Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження.

December 17, 2018 Реформування державних і комунальних ЗМІ: стан та перспективи

Відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», 31 грудня 2018 року є останнім днем, коли засоби масової інформації можуть здійснити роздержавлення, в іншому випадку – їх свідоцтво буде анульовано Міністерством юстиції України і вони не матимуть права випускати газети або журнали.