Верховний Суд України висловив правову позицію щодо неможливості судами самостійно визначати спосіб стягнення аліментів. - Peregrin Capital Group
Your protection and comfort
during legal proceedings
July 16, 2018 Верховний Суд України висловив правову позицію щодо неможливості судами самостійно визначати спосіб стягнення аліментів.

Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду розглянув справу 490/4522/16-ц від 04.07.2018 р. про стягнення аліментів на утримання дитини.

Згідно фабули справи батько звернувся до матері дитини  з позовом про стягнення аліментів на утримання дитини. Суд першої інстанції стягнув з відповідача аліменти на утримання дитини в розмірі 1/4 частини від усіх видів заробітку і доходів відповідача, але не менше 30 % прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.

Рішенням суду апеляційної інстанції визначення розмірів аліментів було змінено.  

Апеляційний суд стягнув з матері щомісячно аліменти на утримання дочки – у розмірі 500 грн з урахуванням індексів інфляції.

Апеляційний суд, змінюючи рішення суду першої інстанції, виходив із того, що дитина, повністю знаходиться на утриманні позивача, мати має нерегулярний заробіток, тому з неї підлягають стягненню аліменти на утримання дочки у твердій грошовій сумі. Урахувавши стан здоров’я дитини, та відповідача, матеріальний стан відповідача, стягнуто аліменти у розмірі  500 грн щомісячно з урахуванням індексів інфляції, починаючи з дати звернення до суду і до досягнення дитиною повноліття.

Верховний Суд України дійшов наступних правових висновків стосовно цієї справи:

  • статтею 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров’я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
  • Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
  • Згідно зі статтею 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
  • Відповідно до частини першої статті 184 СК України у редакції, чинній на час розгляду справи судами попередніх інстанцій, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
  • Від сторін не надходило заяви про визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.
  • Крім того, з матеріалів справи не вбачається, що відповідач має нерегулярний, мінливий дохід, тому у апеляційного суду не було підстав для застосування положень частини першої статті 184 СК України у редакції, чинній на час розгляду справи судами попередніх інстанцій.

Результатом касаційного провадження стало задоволення касаційної скарги, скасування рішення апеляційного суду і залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Кирило Воронов 

January 18, 2019 В Україні будуть введені нові засади соціальних послуг

17 січня 2019 р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про соціальні послуги», який визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику, подолання складних життєвих обставин та мінімізацію їх наслідків, особам, які перебувають у складних життєвих обставинах.

January 8, 2019 З 1 січня 2019 року починають діяти нові правила двосторонньої торгівлі з ЄС

З 1 січня 2019 року між Україною та Європейським Союзом у двосторонній торгівлі розпочато застосування положень Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження.

December 17, 2018 Реформування державних і комунальних ЗМІ: стан та перспективи

Відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», 31 грудня 2018 року є останнім днем, коли засоби масової інформації можуть здійснити роздержавлення, в іншому випадку – їх свідоцтво буде анульовано Міністерством юстиції України і вони не матимуть права випускати газети або журнали.