Верховний Суд України висловив правову позицію щодо неможливості судами самостійно визначати спосіб стягнення аліментів. - Peregrin Capital Group
Your protection and comfort
during legal proceedings
July 16, 2018 Верховний Суд України висловив правову позицію щодо неможливості судами самостійно визначати спосіб стягнення аліментів.

Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду розглянув справу 490/4522/16-ц від 04.07.2018 р. про стягнення аліментів на утримання дитини.

Згідно фабули справи батько звернувся до матері дитини  з позовом про стягнення аліментів на утримання дитини. Суд першої інстанції стягнув з відповідача аліменти на утримання дитини в розмірі 1/4 частини від усіх видів заробітку і доходів відповідача, але не менше 30 % прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.

Рішенням суду апеляційної інстанції визначення розмірів аліментів було змінено.  

Апеляційний суд стягнув з матері щомісячно аліменти на утримання дочки – у розмірі 500 грн з урахуванням індексів інфляції.

Апеляційний суд, змінюючи рішення суду першої інстанції, виходив із того, що дитина, повністю знаходиться на утриманні позивача, мати має нерегулярний заробіток, тому з неї підлягають стягненню аліменти на утримання дочки у твердій грошовій сумі. Урахувавши стан здоров’я дитини, та відповідача, матеріальний стан відповідача, стягнуто аліменти у розмірі  500 грн щомісячно з урахуванням індексів інфляції, починаючи з дати звернення до суду і до досягнення дитиною повноліття.

Верховний Суд України дійшов наступних правових висновків стосовно цієї справи:

  • статтею 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров’я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
  • Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
  • Згідно зі статтею 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
  • Відповідно до частини першої статті 184 СК України у редакції, чинній на час розгляду справи судами попередніх інстанцій, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
  • Від сторін не надходило заяви про визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.
  • Крім того, з матеріалів справи не вбачається, що відповідач має нерегулярний, мінливий дохід, тому у апеляційного суду не було підстав для застосування положень частини першої статті 184 СК України у редакції, чинній на час розгляду справи судами попередніх інстанцій.

Результатом касаційного провадження стало задоволення касаційної скарги, скасування рішення апеляційного суду і залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Кирило Воронов 

August 5, 2019 В Україні буде діяти спрощена процедура надання послуг в сфері пенсійного забезпечення

2 серпня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів України № 681 від 17.07.2019 «Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення», якою передбачено запровадження онлайн послуг в сфері пенсійного забезпечення.

July 11, 2019 В Україні запроваджено проект е-Малятко

Кабінет міністрів України 10 липня 2019 р. ухвалив постанову, яка дає старт реалізації проекту в сфері електронних послуг е-Малятко. Враховуючи щорічну народжуваність близько 400 000 дітей, реалізація проекту призведе у масштабі держави до вагомої економії коштів та часу для громадян, органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

June 7, 2019 Верховна Рада прийняла ЗУ «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України»

6 червня 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» № 1098, який передбачає практичну реалізацію процедури імпічменту президента України.