Реформування державних і комунальних ЗМІ: стан та перспективи - Peregrin Capital Group
Your protection and comfort
during legal proceedings
December 17, 2018 Реформування державних і комунальних ЗМІ: стан та перспективи

Відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», 31 грудня 2018 року є останнім днем, коли засоби масової інформації можуть здійснити роздержавлення, в іншому випадку – їх свідоцтво буде анульовано Міністерством юстиції України і вони не матимуть права випускати газети або журнали.

За даними офіційного сайту Державного комітету телебачення і радіомовлення України, станом на 30.11.2018 р. повністю пройшли процедуру реформування та роздержавлення 312 з 760 друкованих засобів масової інформації, що належать до державної або комунальної форми власності.

Тобто, навіть менше ніж половина друкованих ЗМІ пройшли повністю процес реформування. Причин такої затримки в роздержавленні може бути безліч, проте слід розглянути найбільш проблемні юридичні питання, з якими зіштовхнулися друковані комунальні та державні ЗМІ в процесі реформування.

Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», рішення про реформування приймається засновниками за участю трудового колективу. Велика кількість ЗМІ не змогла отримати згоду своїх засновників на реформування. Можливо, така ситуація пов’язана з тим, що згідно норм чинного законодавства, державні чи комунальні органи повинні передати майно, в тому числі й нерухомість у власність новостворених юридичних осіб, які визначені як правонаступники ЗМІ.

Наступним спірним моментом можна визначити розподіл часток учасників. Згідно Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», розподіл часток майна між засновниками (співзасновниками) суб’єкта господарювання здійснюється за рішенням загальних зборів суб’єкта господарювання з урахуванням балансової вартості майна. Проте що робити у випадку, якщо член трудового колективу не хоче або не може бути засновником юридичної особи-правонаступника? Законодавець не надав чітких роз’яснень стосовно даного питання, тому переважна більшість реєстраторів відмовлялася здійснювати державну реєстрацію в тому випадку, коли члени трудового колективу відмовлялися від засновницьких прав, або не були присутні на засіданні зборів, чи при реєстрації статуту або протоколу.

Також, до спірних питань можна віднести розподіл часток трудового колективу та складання статутного фонду. Уявімо ситуацію, що грошові кошти, або майно, яке було внесено державним органом як внесок до статутного фонду вже не існує, або був використаний, проте зміни не були зареєстровані в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Або засновники-члени трудового колективу бажають внести додаткові кошти на розвиток новоствореної юридичної особи. В даному випадку засновники також стикаються з величезною кількістю проблем, адже державні реєстратори не можуть зареєструвати іншу вартість статутного капіталу аніж та, яка числиться за державною або комунальною установою, яка реформується. Вони можуть це зробити вже проводячи наступні реєстраційні дії.

Отже, наразі ми маємо не врегульований на достатньому рівні законодавчий процес реформування державних або комунальних ЗМІ, який з одного боку змушує видання роздержавлюватися в короткий термін, проте не передбачає відповідної для даного процесу нормативно-правової бази, яка б могла зекономити час та кошти видавництв, що підлягають реформуванню. Залишається сподіватися, що більша кількість видань встигнуть закінчити процес реформування, а законодавець врахує всі проблемні нюанси, які виникали в даному процесі.

Олена Коваленко 

August 5, 2019 В Україні буде діяти спрощена процедура надання послуг в сфері пенсійного забезпечення

2 серпня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів України № 681 від 17.07.2019 «Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення», якою передбачено запровадження онлайн послуг в сфері пенсійного забезпечення.

July 11, 2019 В Україні запроваджено проект е-Малятко

Кабінет міністрів України 10 липня 2019 р. ухвалив постанову, яка дає старт реалізації проекту в сфері електронних послуг е-Малятко. Враховуючи щорічну народжуваність близько 400 000 дітей, реалізація проекту призведе у масштабі держави до вагомої економії коштів та часу для громадян, органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

June 7, 2019 Верховна Рада прийняла ЗУ «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України»

6 червня 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України» № 1098, який передбачає практичну реалізацію процедури імпічменту президента України.